Giriş Ayakkabı Bakımı 17.10.2021

Ayakkabı Bakımı

$9,20 TL
10,68 TL

Ayakkabıyı uzun yıllar giyme koruma yolları:
Aynı ayakkabı her gün giyilmemeli.
Formu bozulmaması için ayakkabı giyildikten sonra 24 saat (bir gün) dinlendirilmeli.
Giymediğiniz ayakkabıyı tahta kalıplarda muhafaza edin. Bu şekilde ayakkabı fazla nem almayacak ve çatlakların oluşumunu engelleyeceksiniz.
Islak ayakkabıları ısıtıcıların yanında kurutmayın. Sıcağın etkisi ile derileri çatlar ve kurur.
Süet benzeri ayakkabıların üzerlerine su geçirmez sprey sıkarak koruyun.
Kaliteli ayakkabı boyası kullanın, kalite boya ile sık sık sık boyayın ve badem yağı kullanmak cilalayın.

Ayakkabı bakımının püf noktaları

Diş macunu ile ayakkabı bakimi; Kanvas kumaş ayakkabıların üzerini, diş macunu sürülmüş bir bez ile siliniz. Silme işleminde fazla bastırma yapmayın mümkün oldukça nazik şekilde silin. Sildikten sonra kuru beyaz bir bez ile kurulayın.

Karbonat ile ayakkabı bakimi; İki yemek kasığı kadar karbonatı sıcak su ile karıştırın. Temiz bir bezi bu karışımla ile ıslatıp lekeliyi yerleri silebilirsiniz. İşlemi ayakkabıdaki lekeler çıkana kadar uygulayın. Lekeler çıktıktan sonra kuru ve temiz bir bez ile kurulayın.

Bulaşık deterjanı ile ayakkabı bakimi; Bir miktar suyu ısıtın ve içerine 3-4 damla deterjan ekleyip karıştırın. Leke bırakmayacak bir bez yardımı ile lekeleri silin. Kullanacağınız bez türleri saten veya ipek tarzı parlak kumaş türleri OLMASIN.

Aseton ile ayakkabı bakimi; Birkaç damla asetonu bir parça pamuk yardımı ile lekeli bölgeler üzerine sürün. Bebek pudrası ve vazelin kullanarak ayakkabımızı cilalıyoruz. Bu şekilde ayakkabın ömrü oldukça uzayacaktır.

Silgi ile ayakkabı bakimi;
Sentetik kumaşlı ayakkabıları renk bırakmayacak bir silgi ile silebilirsiniz.
Süet ayakkabıları ise fazla yıpratmadan (zedelemeden) fırçalayın. Tozlardan temizlenmiş süet ayakkabınızı silgi yardımı ile lekeli olan kısımlarını silin.

Vazelin ile ayakkabı bakimi; Rugan ayakkabıları hafif ve nazik şekilde vazelin sürerek temiz bez ile silin. Bu işlem sonunda ayakkabılarınız eskisi gibi parlayıp yeni görümüne gelecektir.

Ayakkabı bakımda yanlış yapılanlar:
Ayakkabı ıslandığında kalorifer veya soba tarzındaki ısıtıcıların yanına kesinlikle koymayın. Birçoğumuzun yaptığı hatalardan biridir ayakkabıyı kurutmak için sobanın yanına koymak. Isıtıcıların yanında kurutulmaya bekletilen ayakkabıların derilerinde çatlamalar meydana gelecek ve zaman içerisinde dönüşü olmayan yırtık vs. tarzındaki sorunları doğuracaktır.

Çamurlu ayakkabıları silerken yaptığımız hata ise, sert şekilde silmektir. Ayakkabının üzerindeki çamuru temizlemek için sert darbeler ile sildiğimiz de üzerindeki koruma tabakasına da zarar veriyoruz. Onun yerine hafif ıslatılmış bez yardımı ile yumuşak hareketler ile nazikçe silin.


Tüm doğal ürünler gibi deri de yaşlanır.
Rutubet, soğuk, kuru hava, güneş gibi doğal
etkenlerle elastikiyeti azalır, doğal özelliklerinin uzun süre korunması için bakım uygulanması şarttır.
Derinin türü ve proses edilme biçimi nedeniyle, tek bir bakım ürünü
mevcut değildir. Derinin türü ve amacına göre değişik bakım ürünleri geliştirilmiştir.
İlk kez kullanımdan önce, krem veya sprey şeklinde koruyucu film oluşturan bir bakım ürünü kullanılmalıdır.
Bakım uygulaması sırasında deri kesinlikle kuru olmalıdır.
Nemlenen ayakkabılar, önce gazete kağıdına sarılmalı ve doğal oda ısısında iyice kuruması beklenmelidir.

Deri Ayakkabı Nasıl Temizlenir

Düz olan deri ayakkabıları temizlemek son derece basittir. Eğer ayakkabılar bağcıklıysa öncelikli olarak bağcıklarını çıkarın. Sonra yumuşak bir ayakkabı fırçası ile ayakkabınızın her yerini fırçalayın. Böylelikle ayakkabı üzerindeki toz ve kurumuş kirleri temizlemiş olacaksınız.


Fırçalama işleminden sonra yaklaşık iki bardak kadar oda sıcaklığında su temin edin ve içine pH değeri olmayan el sabunlarından bir miktar ekleyerek hafifçe karıştırın. Bir bez parçasını bu karışımla nemlendirerek ayakkabınızın her tarafını silin.

Sonrasında içinde herhangi bir katkı olmayan temiz suyla ıslatılmış bir bez kullanarak ayakkabının üzerindeki sabunu temizleyin. Son olarak yumuşak bir bezle ayakkabılarınızı kurulayın ve dilerseniz kaliteli bir marka kullanarak ayakkabılarınızı cilalayın.